Mlekovita

SBR Bank

Mięsny Zakątek

wysoko2

openmed2015b

paszaeu

Szepietowo: 400 tancerzy przez 20 lat - ZPiT PODLASIE świętowało [wideo/foto]

Szepietowo: 400 tancerzy przez 20 lat - ZPiT PODLASIE świętowało [wideo/foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

Dzisiejszy (23.11.2024r.) jubileuszowy koncert podsumował 20 lat artystycznej działalności Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie. Uroczystość, która odbyła się w Szepietowie, zgromadziła liczne grono miłośników folkloru oraz osób związanych z zespołem na przestrzeni dwóch dekad.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Szepietowie. W nabożeństwie uczestniczyli obecni i byli członkowie zespołu, ich rodziny oraz zaproszeni goście. Modlitwy objęły wszystkich, którzy przez minione 20 lat tworzyli historię zespołu.

Główna część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie. Program artystyczny zaskoczył różnorodnością i rozmachem. Jubileuszowy koncert rozpoczął się od występu najmłodszych członków zespołu, którzy swoim entuzjazmem i energią pokazali, że przyszłość grupy rysuje się w jasnych barwach. Znaczącym punktem programu była premiera nowego układu "Górale Beskidu Żywieckiego". Artyści zaprezentowali go w nowo zakupionych, autentycznych strojach góralskich, które dodały występowi dodatkowego kolorytu i autentyczności. Zespół przedstawił również bogaty repertuar tańców narodowych. Szczególne uznanie publiczności zyskała suita krakowska, w której tancerze pokazali wysokie umiejętności techniczne oraz suita podlaska, nawiązująca do lokalnych tradycji tanecznych.

Dużo wzruszeń towarzyszyło historii zespołu przedstawionej w formie multimedialnej prezentacji, która przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia grupy. Zgromadzeni mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia z pierwszych występów, przypomnieć sobie najważniejsze konkursy i festiwale, w których zespół brał udział oraz prześledzić jego artystyczny rozwój. W GOK-u przygotowano obszerną wystawę fotografii i kronik, dokumentujących dwie dekady działalności. Przez 20 lat przez grupę przewinęło się liczne grono tancerzy i muzyków. Wielu z nich, mimo że obecnie nie występuje już w zespole, wciąż utrzymuje z nim kontakt i wspiera jego działalność.

Jubileusz był też okazją do podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju zespołu. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do instruktorów, rodziców oraz instytucji wspierających działalność grupy, w tym Województwa Podlaskiego - partnera strategicznego. Bez ich zaangażowania funkcjonowanie grupy byłoby niemożliwe.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło się w rodzinnej atmosferze. Przy dźwiękach muzyki kapeli ludowej pokrojono okolicznościowy tort, a następnie odbył się wspólny poczęstunek. Była to okazja do wspomnień, rozmów i planowania kolejnych artystycznych przedsięwzięć.

Zespół Pieśni i Tańca Podlasie przez 20 lat swojej działalności stał się rozpoznawalną marką kulturalną w regionie. Grupa nie tylko kultywuje tradycje folklorystyczne, ale również skutecznie przyciąga młode pokolenie do poznawania i praktykowania sztuki ludowej. A koncert jubileuszowy ZPiT Podlasie pokazał, że lokalne zespoły folklorystyczne mogą z powodzeniem łączyć tradycję z nowoczesnością, przyciągając zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Wydarzenie to z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w kulturalnej historii regionu.

Historia zespołu sięga 2004 roku, gdy z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Szepietowo, Stanisława Rocha Wyszyńskiego, na deskach sali widowiskowej GOK w Szepietowie rozpoczęły się pierwsze próby taneczne. Kierownikiem i choreografem został Mirosław Szymański, a funkcję kierownika muzycznego i głównego akompaniatora objął Bogdan Drozdowski. Początkowo zespół tworzyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szepietowie.

Na przestrzeni lat zespół wielokrotnie reprezentował region podczas występów zagranicznych. Tancerze koncertowali między innymi podczas Festynu Kultury Polskiej "Znad Issy" w Kiejdanach na Litwie, odwiedzili dom dziecka w Połtawie na Ukrainie oraz wystąpili w niemieckim Hagen. Grupa koncertowała również w Rumunii, Czechach, Czarnogórze i Macedonii. Szczególne wspomnienia członkowie zespołu zachowali z występów w Bułgarii oraz ze Słowacji, gdzie odbyli pierwsze zagraniczne zimowisko połączone z korzystaniem z górskich term.

W ciągu 20 lat działalności przez zespół przewinęło się ponad 400 młodych tancerzy, nie tylko z gminy Szepietowo, ale również z okolicznych gmin: Ciechanowiec, Nowe Piekuty, Wysokie Mazowieckie, Czyżew i Klukowo. Niektórzy byli członkowie zespołu kontynuują swoją taneczną pasję w zespołach takich jak ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar" czy ZPiT "Kurpie Zielone".

Obecnie kierownikiem artystycznym zespołu jest dyrektor GOK w Szepietowie, Tomasz Paduch, a instruktorami są Wiktoria Burdak i Patryk Olszewski. Ostatnie trzy lata przyniosły zespołowi znaczący rozwój, czego dowodem jest otrzymana w październiku 2024 roku Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji jubileuszu oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festivalu Folkloru "Nestiya Black Sea Pearls" w Słonecznym Brzegu w Bułgarii.

Szczególnym rozdziałem w historii zespołu była współpraca ze zmarłym niedawno Krzysztofem Szyszko, założycielem i instruktorem ZPiT "Małe Podlasie" z Siemiatycz, którego talent pedagogiczny i zaangażowanie znacząco wpłynęły na rozwój artystyczny grupy.

Dzięki wsparciu sponsorów zespół wzbogacił się o nowe elementy strojów ludowych krakowskich i górali żywieckich. Z okazji jubileuszu kadra instruktorska wraz z tancerzami przygotowała specjalny program artystyczny, zawierający tańce i przyśpiewki Beskidu Żywieckiego, Krakowa oraz dwa premierowe układy taneczne charakterystyczne dla regionu Podlasia.

foto: Ania Olędzka

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk