ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Oszczędzanie na emeryturę we własnym zakresie, czyli ponad to, na co możemy liczyć z ZUS-u, interesuje wiele osób dysponujących wolnymi środkami do inwestowania. Już nawet 30-latkowie zastanawiają się nad dodatkowym źródłem dochodu po tym, jak osiągną wiek emerytalny.
Uwaga sporej części z nich kieruje się na IKE lub IKZE. Są to konta, na których można osiągnąć większy zysk niż na lokatach. Co musisz wiedzieć o oszczędzaniu w IKZE i IKE?
Czym są IKE i IKZE?
Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to długoterminowe produkty oszczędnościowe, które pozwalają na gromadzenie kapitału z myślą o przyszłości, chociaż nie tylko. Z uwagi na to, że oferują ulgi podatkowe, korzyści z ich posiadania odkryjesz wcześniej.
-
IKE oferuje zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki w wysokości 19%), pod warunkiem, że wypłata nastąpi po ukończeniu 60 lat (lub 55 w przypadku wcześniejszego prawa do emerytury).
-
IKZE umożliwia odliczenie wpłat od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym PIT, a to oznacza niższy podatek do zapłacenia. Wypłata wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku, lecz w niższej wartości niż podatek Belki (10%).
Jak IKE i IKZE stają się dodatkowym źródłem dochodu?
Każde z omawianych kont przeznaczone jest do oszczędzania i gromadzenia kapitału z założeniem, że zostaną one wypłacone na emeryturze. Aby zysk z nich był jak najwyższy, warto zacząć oszczędzanie jak najszybciej. Chociaż istnieją roczne limity wpłat, to przez 30 czy 20 lat jesteś w stanie sporo odłożyć.
Decydując się np. na obligacje IKZE lub IKE w Michael / Ström Dom Maklerski wybierasz formę inwestowania, która pomoże Ci wykorzystać Twoje nadwyżki finansowe i spożytkować je na emeryturę.
Co warto wiedzieć? W przypadku obligacji skarbowych można mówić o stosunkowo większej stabilności (jednak wciąż niepozbawionym ryzyka), co sprawia, że są one popularnym wyborem dla prowadzących konta IKE czy IKZE. Równolegle mogą mieć oni także obligacje korporacyjne oraz certyfikaty inwestycyjne, a tym samym zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Co jeszcze musisz wiedzieć o obligacjach i innych instrumentach finansowych kupowanych w ramach IKZE i IKE?
Dlaczego warto rozważyć IKZE i IKE?
Rachunek IKZE oraz IKE oferują korzyści związane z podatkami. Jak z nich skorzystać?
Poznajmy najpierw wysokość limitów wpłat rocznych, która jest zmienna rok do roku i na 2025 rok wynosi odpowiednio:
-
dla IKE 26 019 zł,
-
dla IKZE 10 407,60 zł (dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest to 15 611,40 zł).
Co warto wiedzieć o tych kontach? Osoby oszczędzające na IKZE mogą zapłacić niższy podatek dochodowy. Z kolei posiadacze IKE są zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki (dotyczy wypłat po 60. roku życia lub po ukończeniu 55 lat i spełnieniu określonych warunków).
Rachunek maklerski pomysłem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego
Jeśli szukasz pomysłu na oszczędzanie, pamiętaj, że IKE i IKZE nie są jedyną drogą. Michael / Ström Dom Maklerski oferuje różne opcje inwestycyjne w ramach konta maklerskiego oraz dostęp do autorskiego systemu transakcyjnego.
Po założeniu rachunku możesz regularnie wpłacać środki np. przelewem, inwestować w obligacje oraz śledzić wyniki za pomocą specjalnej platformy. Masz także dostęp do rynku Catalyst. Otwarcie oraz prowadzenie konta są bezpłatne.
Artykuł sponsorowany