Ostatnia droga pancerniaka z 1939 roku: Niezwykły pogrzeb w Wyszonkach Kościelnych [wideo/foto]

Ostatnia droga pancerniaka z 1939 roku: Niezwykły pogrzeb w Wyszonkach Kościelnych [wideo/foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

W Wyszonkach Kościelnych odbył się uroczysty pogrzeb nieznanego żołnierza z 32. Dywizjonu Pancernego z Grajewa, poległego podczas walk obronnych we wrześniu 1939 roku w okolicach Szepietowa. Ceremonia łączyła w sobie elementy wojskowe i historyczne, oddając hołd bohaterowi sprzed 85 lat.

Szczątki pancerniaka zostały odnalezione w kwietniu 2024 roku przez Stowarzyszenie "Wizna 1939" we współpracy z lokalnym historykiem Ignacym Śmigielskim. Poszukiwania prowadzone były z udziałem ekspertów z różnych dziedzin oraz żołnierzy 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży.

Pogrzeb był wyjątkowym wydarzeniem dla społeczności powiatu. W ostatniej drodze żołnierzowi towarzyszyła tankietka TKS, symbolizująca jego służbę. Asystę honorową zapewniło Wojsko Polskie, a uroczystość uświetniły salwy armatnie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego oraz salwy honorowe wojska.

Odnalezienie i identyfikacja szczątków były rezultatem skrupulatnych badań historycznych i archeologicznych. Po wstępnych pracach i uzyskaniu niezbędnych zgód, przeprowadzono szczegółowe analizy antropologiczne i historyczne. Znalezione artefakty potwierdziły, że szczątki należały do polskiego pancerniaka, prawdopodobnie dowódcy załogi tankietki, który zginął 13 września 1939 roku.

Uroczystość w Wyszonkach Kościelnych zgromadziła nie tylko przedstawicieli władz i wojska, ale również miłośników historii, wolontariuszy oraz mieszkańców powiatu. Wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia o heroicznej obronie tych terenów podczas kampanii wrześniowej i oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski.

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk